Inflacja, pandemia czy polityka fiskalna ? A może po prostu chęć zmiany stylu życia. Do sprzedaży swojej firmy może nas determinować wile czynników. Niezależnie od powodów, często się okazuję, że sprzedaż firmy w odpowiednim momencie i w odpowiedni sposób to bardzo dobry interes. 

 

Na początku zanim przejdziemy do omówienia procesu sprzedaży firmy zacznijmy od sprawy najważniejszej. Jak znaleźć nowego nabywcę na Twój interes ? Sposobów jest z pewnością i wbrew pozorom wcale niemało. Na pewno do wiodących form na znalezienie inwestora trzeba zaliczyć w zależności od skali biznesu: kontakt z inwestorami indywidualnymi, kontakt z funduszami inwestycyjnymi i aniołami biznesu oraz crowdfunding udziałowy czyli finansowanie społecznościowe. Do wszystkich z wymienionych opcji trzeba mieć możliwość dostępu i nawiązania kontaktu. Z inwestorami można się kontaktować bezpośrednio lub pośrednio na przykład za pośrednictwem specjalistycznych firm, grup na portalach społecznościowych czy za pomocą ofert w dedykowanych dla świata biznesu serwisach ogłoszeniowych takich jak na przykład interes.pl. 

 

Informacja o tym gdzie możemy ogłosić naszą chęć sprzedaży firmy jest przez nas poruszana na początku, ponieważ zanim podejmiemy ostateczną decyzję o sprzedaży powinniśmy zajrzeć do miejsc, w których sprzedawane są inne firmy i zapoznać się z całym procesem oraz jeśli jest to możliwe sprawdzić jak wyceniane są podobne firmy z branży. 

 

Jeśli wiemy już gdzie możemy sprzedać swój interes czas na podjęcie decyzji o tym czy sprzedajemy cała firmę czy też część udziałów. Oczywiście każdorazowo decyzja leży po stronie właściciela, a sam temat jest na tyle obszerny, że w dalszej części skupimy się jedynie na aspektach sprzedaży firmy lub części udziałów bez kompleksowego opracowania na temat wad i zalet konkretnej z opcji. 

 

Ważnym tematem przy sprzedaży swojej firmy jest jej forma działalności. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem pod względem prawnym przy sprzedaży firmy jest sprzedaż spółki kapitałowej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej. W tym miejscu warto przypomnieć, że przekształcić w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością możemy zarówno jednoosobową działalność gospodarczą, jak i spółkę prowadzoną w innej formie prawnej. Dodatkowo o ile wcześniej posiadanie spółki nie zawsze było uzasadnione pod kątem ekonomicznym to po wprowadzeniu polskiego ładu coraz częściej taka forma po prostu się opłaca.

 

Jeśli jednak z jakiś powodów właściciel firmy, która działa w formie jednoosobowej działalności gospodarczej nie chce jej przekształcać należy zaznaczyć, że sprzedaż JDG jest oczywiście możliwa. W takim wypadku najczęściej umowa sprzedaży dotyczy sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W przypadku takiej sprzedaży na Kupującego przechodzi cały majątek firmy jednak Inwestor przejmuje składniki majątku do nowej lub po prostu innej firmy. 

 

Trzeba pamiętać, że do takiej transakcji konieczne jest zawarcie umowy pomiędzy sprzedawcą firmy, a kupującym. Co do zasady kodeks cywilny i kodeks handlowy wymaga formy pisemnej z notarialnie poświadczonymi podpisami jednak gdy w skład przedsiębiorstwa wchodzi nieruchomość konieczna jest forma aktu notarialnego. Mimo minimalnych wymagań dotyczących podpisów poświadczonych notarialnie, rekomendujemy każdorazowo zawierać akt notarialny.

 

Sprzedając całość lub cześć udziałów w spółce kapitałowej należy się liczyć z koniecznością zapłacenia podatku dochodowego (PIT lub CIT) w wysokości 19 %. Wysokość podatku od sprzedaży jednoosobowej działalności gospodarczej jest uzależniona od formy opodatkowania przedsiębiorcy i wyniesie odpowiednio 17 % lub 32 % według progu lub 19 % w przypadku podatku liniowego. 

 

Kilka powyższych informacji powinno przybliżyć proces sprzedaży swojej firmy. Jeśli chcecie, aby rozwinąć dla Was konkretny temat w następnym materiale - napiszcie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.